Ravnanje ob požaru

Kdor opazi neposredno nevarnost požara ali eksplozije ali že požar, mora nevarnost odstraniti oz. požar pogasiti, če to lahko stori brez nevarnosti zase in za druge. Če tega ne more storiti pa mora takoj obvestiti center za obveščanje na 112 ali policijsko postajo na 113. Obvestilo mora vsebovati: ime in priimek ter številko od koder kličeš, točen naslov gorečega območja, kaj gori, obseg požara in ali so ogroženi ljudje.

Ostali prisotni pa takoj pričnejo z evakuacijo otrok po načrtu evakuacije. Vrata in okna objekta naj bodo zaprta, vendar ne zaklenjena. Potrebno je takoj izključiti vse električne naprave, postaviti otroke v vrsto, vzeti dnevnik/evidenčni list otrok ter preveriti ali je hodnik prost oz. brez nevarnosti. Vzgojiteljica kot prva v koloni starejše otroke spomni na pot od igralnice do zbirnega mesta zunaj zgradbe ter pričnejo z zapuščanjem prostora. Pomočnica vzgojiteljice zapusti prostor šele, ko se prepriča, da noben otrok ni ostal v prostoru ali stranskih prostorih. Na zbirnem mestu takoj preverijo, če so vsi tam. Če kdo manjka, takoj sporoči ravnateljici (če je ni pa osebi odgovorni za gašenje začetnih požarov).

Če vzgojiteljica ugotovi, da po načrtu evakuacije predvideni izhod ni dosegljiv, usmeri otroke k drugemu izhodu. Če tega ni ali pa je hodnik pred igralnico že zadimljen pa se lahko odloči, da prostora ne bodo zapustili. V takem primeru zapro vrata ter gredo k oknu, ga odprejo in kličejo na pomoč.